
De Andes: alpaca's én aardappelen
Tussen de zachte alpaca's vind je in het kleurrijke Peru de geboortegrond van de aardappel. Nu bedreigt extreem weer de pieper. Boeren knokken om hun aardappel en hun inkomen te redden. Wij knokken met ze mee.
Kleine ondernemers verdienen vaak net genoeg om van te leven. Met een beetje geluk maken ze winst, wat ze weer kunnen investeren in hun eigen bedrijf. Of in de opleidingen van hun kinderen. Maar kleine boeren, zoals de veehouders in Niger zien steeds vaker hun inkomsten teruglopen.


De veehouders in Niger ondernemen vaak om te overleven, in plaats van om te leven. Door langdurige droogte groeit er nog amper iets. De veehouders trekken noodgedwongen steeds verder van hun dorp weg. Op zoek naar een plek waar hun vee kan grazen.
Pas na het regenseizoen komen ze weer thuis. In de hoop dat er regen is geweest en het dorp weer groen is gekleurd. De veehouders moeten hun gezin al die tijd achterlaten.

Maar hoe moet het met de achterblijvers? De vrouwen, ouderen en kinderen? Zij moeten in de maanden dat de veehouders weg zijn ook nog eten, drinken en leven. Voor hen breekt een periode van schaarste aan. Er is veel honger.
Dat kan anders!


Ardo is de dorpsleider en verantwoordelijk voor het waterpunt van de regio. Hij zorgt voor het onderhoud. 'Sinds de put is het leven zo simpel! Ik slaap, kom hierheen… Ik ben een gelukkig man! We hebben ook technieken geleerd om de bodem te verbeteren, daardoor groeit er weer gras. Zo is er eten voor de dieren.'
De 'achterblijvers' zijn namelijk sterke vrouwen en jongeren met ambities en ideeën. Lokale partner AREN biedt onder andere in de regio Maradi trainingen aan. Hier kunnen de vrouwen en jongeren verschillende beroepen leren. Zo heeft een gezin meerdere inkomstenbronnen. AREN en Oxfam Novib geven de gemeenschap ook het gereedschap om waterputten te slaan en helpen de kwaliteit van het land te verbeteren. Zo hoeven de veehouders minder ver weg te trekken: het gras is thuis al groen genoeg!

Er zijn commissies en vrouwengroepen opgericht zodat ze bij alle besluitvormingen betrokken zijn. Voor alle successen zijn de ondernemers dus zelf verantwoordelijk. En daar zijn ze trots op.

Klimaatverandering is geen toekomstmuziek. In Nederland merken we misschien nog weinig van de gevolgen, maar in landen als Niger zijn ze al duidelijk zichtbaar.
Armere landen moeten zich kunnen voorbereiden op het extreme weer van nu en de toekomst. De gevolgen die er al zijn en die nog gaan komen. Gelukkig hebben rijke landen hier al hulp voor beloofd. Maar dan moeten ze deze afspraken wel nakomen.

De Andes: alpaca's én aardappelen
Tussen de zachte alpaca's vind je in het kleurrijke Peru de geboortegrond van de aardappel. Nu bedreigt extreem weer de pieper. Boeren knokken om hun aardappel en hun inkomen te redden. Wij knokken met ze mee.

Mooi, maar ongelijk: het prachtige Laos
Laos. De natuur is er prachtig! Het land – wat ligt tussen Vietnam, Cambodja en Thailand – wordt een steeds populairdere bestemming. Maar ondanks de schoonheid is het nog één van de armste landen van Azië.

Tips voor je moestuin
Je hebt je tuinhandschoenen gekocht, een schep en een paar leuke zaden. In je splinternieuwe regenlaarzen kijk je nu uit over je paar vierkante meter tuin. Dit is het jaar dat je het echt gaat doen: een eigen moestuin. Die blijft leven.