Naar hoofdinhoud

Ibaado strijdt voor veiligheid en eerlijke kansen

Hoe ga je door met je leven als je alles verliest door een natuurramp? Of moet vluchten voor een conflict, zoals in Oekraïne, Syrië of Ethiopië? Ibaado zet zich in voor veilige opvang voor mensen op de vlucht.

Noodhulp en wederopbouw31 januari 2022
Ibaado (links)

Ibaado Mohamed uit Somalië verloor in 2015 al haar vee door een vernietigende droogte. ‘Ik begreep toen dat mijn leven drastisch moest veranderen. Dus ging ik op zoek naar nieuwe manieren om voor mijn 9 kinderen te zorgen.’

Ze kwam terecht in een zogenaamd IDP-kamp, waar opvangplekken zijn voor mensen die binnen hun eigen landsgrenzen vluchten voor geweld, vervolging of natuurrampen. 

Ze vond er een baan en kon daardoor sparen voor een eigen huis. ‘Inmiddels wonen al mijn kinderen weer bij mij.’

De hulp die zij toen kreeg geeft Ibaado graag door. Daarom beheert ze sinds 2020 drie ontheemdenkampen. Daar biedt ze levensreddende steun aan mensen op de vlucht.

Dreigende ramp

Oost-Afrika, waar Ibaado woont, wordt nu opnieuw bedreigd door de gevolgen van het veranderende klimaat. De aanhoudende droogte, afgewisseld met overvloedige regen, is rampzalig voor de oogsten en het vee. Miljoenen mensen worden in hun bestaan bedreigd, terwijl zij het minst bijdragen aan de klimaatcrisis. Geld om zich te weren tegen extreem weer en mislukte oogsten hebben ze niet.

Door de barre omstandigheden vluchten veel mensen naar een IDP-kamp. Daar ziet Ibaado dat vooral vrouwen kwetsbaar zijn. ‘Het zijn de vrouwen die verantwoordelijk zijn voor het huishouden. Zij moeten elke dag water halen en voedsel verzamelen. Dat brengt risico’s mee.’

Video thumbnail
Video thumbnail

Zo komt Ibaado in actie

Ibaado gelooft in de kracht van vrouwen

Ibaado verenigt diverse vrouwengroepen in de opvangkampen. ‘Samen staan we sterker. We zorgen voor genoeg eten en andere benodigdheden.’ Haar kennis, kunde en ervaring zorgt voor respect bij haar lotgenoten, én zorgen dat de media en de regering naar haar luisteren. Daardoor komen ook zij in actie tegen de gebreken en de gevaren in de IDP-kampen.

In de kampen die ze beheert ziet Ibaado dat vrouwen heel kwetsbaar zijn voor de dominante invloed van mannen. Ibaado is voortdurend in gesprek met vrouwen en beschermingsteams in de IDP-kampen. ‘In de eerste plaats luisteren we naar de vrouwen. Ik wil weten hoe veilig ze zich voelen. Hebben ze last van gender-gerelateerd geweld? Kunnen we dat voorkomen? En hoe kunnen we hun situatie verbeteren?’

Ik geloof dat vrouwen slim zijn en vaak harder werken dan mannen. We moeten simpelweg de kans krijgen om onszelf te bewijzen.

Ibaado en Oxfam Novib

Dankzij haar inzet is Ibaado door de regering aangewezen als contactpersoon en vertegenwoordiger van alle ontheemden in Somalië. Samen met het IDP-agentschap en Oxfam Novib zet ze zich onvermoeibaar in voor betere omstandigheden in de vluchtelingenkampen.

Oxfam Novib staat achter Ibaado Mohamed. Mede dankzij haar zijn de vluchtelingenkampen veiliger voor vrouwen en wordt hulp eerlijk verdeeld. Zo hoeft niemand zich onveilig te voelen en krijgt iedereen de kans een nieuw leven op te bouwen.

Wereldwijd zijn miljoenen mensen op de vlucht voor geweld, gevaar of rampen. Mensen als Ibaado maken zich sterk voor de veiligheid en rechten van iedereen die door droogte of andere rampen alles zijn kwijtgeraakt. Wij staan achter iedereen die strijdt voor het recht op een veilig leven. Jij ook?