van noodhulp naar wederopbouw in Haïti
![]() |
|
Marie Carole Boucicot heeft met geld van Oxfam |
Oxfam Novib is lid van de Samenwerkende Hulporgansaties (SHO). De SHO-actie Help slachtoffers aardbeving Haïti bracht ruim 111 miljoen euro op. Wij hebben daarvan ongeveer 15 miljoen euro ontvangen. Daarmee ondersteunen we het Haïti-programma van drie Oxfam’s.
besteding SHO-gelden
In 2010 besteedden wij van de SHO-gelden ongeveer 6,6 miljoen euro. Daarmee zijn ruim 175.500 Haïtianen bereikt. Vooral met noodhulp, zoals tenten (meer dan 7.700 mensen), water en sanitaire voorzieningen (bijna 162.000 mensen), en voedsel en werkprogramma’s (ongeveer 5.700 mensen). In 2011 besteden we ruim 3,6 miljoen euro op Haïti. Vooral aan wederopbouw en het herstel van drinkwater- & sanitaire voorzieningen en inkomstenbronnen.
Algemene Rekenkamer: ‘geld is verantwoord besteed’
Op 15 november concludeerden de Algemene Rekenkamer (ARK) en de Inspectie Ontwikkelingssamenwerking en Beleidsevaluatie (IOB) van het Ministerie van Buitenlandse Zaken dat de SHO-hulpgelden voor Haïti verantwoord zijn besteed en dat de rapportages duidelijker zijn geworden. Farah Karimi, algemeen directeur van Oxfam Novib en voorzitter van de SHO-actie voor Haïti: ‘Wij zijn op de goede weg en zijn blij dat de Rekenkamer ons hierbij steunt. Ik wil benadrukken dat de hulporganisaties de opbrengst doelmatig en doeltreffend besteden. De slachtoffers in Haïti staan altijd voorop voor de deelnemers van de SHO.’
| Bron | Oxfam Novib, 15 november 2011 |
![]() |
| Oxfam ambassadeur Kristin Davis bespreekt mango producten met Marie Litanne van een mango coöperatie uit de regio Artibonite in Haïti, die ondersteund wordt door Oxfam. Foto:Claire Lewis/Oxfam |
Haïtianen nemen heft in eigen hand
Naast de SHO, zijn we lid van Oxfam. Onze 15 zusterorganisaties zamelden geld in voor de gezamenlijke Oxfam-respons. Daarmee ondersteunden we in 2010 1,2 miljoen Haïtianen; slachtoffers van de aardbeving (500.000) en de cholera-epidemie (700.000). In 2011 besteden de Oxfam’s ruim 22 miljoen euro aan vooral wederopbouw.
Met de hulp is veel bereikt. Honderdduizenden levens zijn gered en nog eens honderdduizenden mensen hebben inmiddels de kampen verlaten en werken met hulp aan de wederopbouw. In de kampen waar Oxfam werkt, wordt het beheer over de wateraanvoer en sanitaire voorzieningen stap voor stap overgedragen aan speciaal opgeleide comités. Eind januari 2012 moet de overdracht zijn afgerond.
cholera
In de kampen waar Oxfam werkt, is het aantal choleraslachtoffers tot een minimum beperkt gebleven. Een bewijs dat de voorlichting over hygiëne aan de bewoners, het aanvoeren van water, uitdelen van waterzuiveringsmiddelen, het graven van latrines en het aanleggen van douches heeft gewerkt. Inmiddels houden de bewoners zelf de latrines schoon, onderhouden ze de watervoorzieningen, ruimen afval op en letten op ziekteverschijnselen. Die aanpak blijkt succesvol. Zo gebruiken bijvoorbeeld in Cap Haitian nu 96 procent van de mensen zeep. Een mobiel team controleert voortdurend of de voorzieningen goed onderhouden worden.
Om grootschalige cholera-uitbraken te voorkomen, moet de Haïtiaanse regering, in samenwerking met hulporganisaties, meer investeren in betaalbare en veilige watervoorzieningen en in sanitaire faciliteiten,
betalen voor water
Na de aardbeving zijn met Oxfam-hulp bestaande waterleidingssystemen uitgebreid, diepe putten geboord, ondiepe bronnen hersteld of verbeterd en zijn er waterbeheercomités opgericht die in contact staan met leveranciers. Twee jaar lang zijn miljoenen liters water gratis geleverd, aangevoerd per truck. Dat is economisch niet langer haalbaar. De transportkosten bedragen alleen al voor Oxfam US $ 167.000 per maand. Daar komt bij dat gratis water de opzet van goede, permanente watervoorziening in de weg staat.
Vandaar dat mensen, net als voor de ramp, weer gaan betalen voor schoon water, omgerekend 0,12 dollarcent per jerrycan van 5 gallon. Een onderzoek in september 2011 wijst uit dat het watergebruik licht is gedaald van 17 liter tot 15 per dag per persoon, sinds mensen er iets voor moeten betalen.
zelfdoen
Voor blijvende verbeteringen moeten de Haïtianen de touwtjes zelf in handen nemen. Hulporganisaties als Oxfam steunen dit en helpen bij de overdracht, onder meer door mensen op te leiden. Daarbij wordt extra aandacht gegeven aan de armsten, met name vrouwen, de opbouw van werkgelegenheid en basisvoorzieningen. De komende jaren – van 2011 tot 2013 – werkt Oxfam samen met lokale en landelijke overheden aan de verbetering van sanitaire voorzieningen en het waternetwerk. Ook investeert Oxfam meer in de ontwikkeling van de landbouw en in programma’s die de gevolgen van rampen verminderen.
- wat Oxfam Novib eerder op Haïti deed
- Het laatste nieuws over het werk van de SHO? Kijk op www.haitinu.nl
- Download het rapport 'Van Noodhulp naar Herstel'










